Dlaczego trzeba mieć zestaw kolędowy?

W okresie po Bożym Narodzeniu w każdej parafii, księża ruszają na wizyty duszpasterskie. Polegają one na odwiedzaniu domów parafian oraz odmawianiu w nich krótkiej modlitwy. Następnym krokiem jest poświęcenie domostwa i jego mieszkańców. W tym celu, potrzebny jest zestaw kolędowy z https://www.meritohurt.pl/komplety-koledowe.html . Dlaczego trzeba go mieć?

Kropidło – podstawa zestawu kolędowego


W każdym zestawie kolędowym musi znaleźć się kropidło. To niewielka miotełka, która służy do pryskania wodą święconą. Alternatywą dla niego jest mała metalowa kulka z dziurkami. Przez nie wylatuje woda święcona. Kropidło jest niezbędne do tego, by ksiądz mógł poświęcić mieszkanie. Bez niego, nie ma możliwości rozlania wody święconej. Ciężko wyobrazić sobie, by ksiądz wziął talerzyk z wodą i wylał go na stojących obok ludzi. Dlatego właśnie, bez kropidła – ani rusz.

Dwie białe świece i krzyż


Następnymi elementami zestawu kolędowego, które są niezbędne do odbycia kolędy są świece i krzyż. Te trzy elementy (bo świece muszą być dwie) stanowią podstawę domowego ołtarza. To właśnie przy nim odbywa się modlitwa i poświęcenie mieszkania. Ten prosty ołtarzyk ma symbolizować obecność Jezusa. Dzięki temu dom, zamienia się na kilka chwil w kapliczkę. Nadaje to też spotkaniu dużo bardziej poważny i uroczysty charakter. Zapalone świece są znakiem, że należy skupić swoją uwagę na słowach księdza. Wyciszyć się i zacząć się modlić zgodnie z wyznawaną wiarą.

Comments are closed.