Baranek wielkanocny – tradycja i symbolika

Baranek wielkanocny po raz pierwszy pojawił się w tradycji żydowskiej podczas święta Paschy. Symbolika ta została potem przez kościół katolicki i wiąże się z oddaniem życia za wszystkich ludzi przez Jezusa Chrystusa. Baranek wielkanocny w religii chrześcijańskiej jest wprost przedstawiany jako symbol Chrystusa który podobnie jak starotestamentowa ofiara oddał życie pomimo swojej niewinności. Baranki wielkanocne stawiane na wielu polskich stołach podczas świąt mają symbolizować czystość, posłuszeństwo oraz łagodność. Symbol ten zbliża ludzi do Boga i symbolizuje krwawą ofiarę która zbliża ludzi do Boga i daje szansę na kontakt z nim po śmierci.

Baranki wielkanocne w praktyce

Baranek wielkanocny jest jedną z najważniejszych ozdób wielkanocnego stołu którą w pierwszej kolejności zanosi się do Kościoła w wielkanocnym koszyku razem z jajkami, chrzanem, pieczywem czy wędliną. Wcześniej przygotowywane własnoręcznie, dziś dostępne są w wielu sklepach. Mnogość form oraz sposobów i materiałów z których zostały wykonane daje szerokie pole do rozwoju kreatywności oraz poszerzania własnej duchowości.

Do najbardziej popularnych zalicza się tradycyjne cukrowe baranki wielkanocne. Można nabyć także baranki wykonane z czekolady. Ciekawą formą ozdoby domu są świeczniki z barankiem, kołatki, gipsowe baranki wielkanocne a także banery wielkanocne z barankiem oraz wieńce wielkanocne które niewątpliwie będą stanowiły ciekawą ozdobę każdego wielkanocnego stołu.

Comments are closed.