Wybór kropielnicy do mieszkania

W sklepach z dewocjonaliami można znaleźć szeroki wybór kropielnic. Są dostępne w wielu kolorach i wersjach, a także produkowane są z różnych materiałów.

Metalowe kropielnice


Te, które można spotkać w kościele są najczęściej metalowe lub szklane, ale do użytku domowego przeznaczone są również modele plastikowe. Warto zwrócić uwagę na fakt, że tradycja moczenia dłoni przed wejściem do świątyni wzięła się jeszcze ze starożytności. Ludzie wtedy wierzyli, że nie mogą tak po prostu wejść i porozmawiać z Bogiem, ale koniecznie muszą się obmyć, żeby zmyć z siebie tak zwane codzienne grzechy.

kropielnica

Tradycja kościelna


Tradycja została później przejęta przez chrześcijaństwo, które dołożyło także znak krzyża. Obecnie wiele osób kupuje kropielnicę, żeby zawiesić ją przed drzwiami swojego domu. Z reguły są to osoby bardzo wierzące, które zwracają uwagę na dewocjonalia, a czasami je nawet kolekcjonują. Warto mieć na uwadze, że kropielnica powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów, dlatego najlepiej odwiedzać tylko sprawdzone sklepy z dewocjonaliami. Dawniej najwięcej było oczywiście kropielnic drewnianych, ale obecnie ta tendencja powoli się zmienia. Dla każdego chrześcijanina tradycja jest niezwykle istotna, dlatego znak krzyża powinien być wykonany tylko prawdziwą wodą święconą. Warto również regularnie zmieniać wodę święconą w kropielnicy, ponieważ mogą się tam nawet namnożyć bakterie. W kościele woda jest oczywiście zmieniana regularnie.

Comments are closed.