Obrazy Matki Boskiej – ikona religii i historii

Obrazy Matki Boskiej, jako ikoniczne repliki słynnego dzieła Czarnej Madonny, które ma swoje miejsce w Sanktuarium Maryjnym na Jasnej Górze, goszczą w wielu miejscach sakralnych. Samo malowidło słynie jednak z bogatej historii na ziemiach państwa polskiego, którą warto znać.

Obrazy Matki Boskiej – historia, która wyodrębniła pierwowzór i duplikat

Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej trafił do Częstochowy w 1382 lub 1384 roku (w zależności od źródeł). Nie jest niestety wiadome, kto jest jego autorem, mimo wielu, wychodzących hipotez. Ciekawostką jest także to, iż dzieło znajdujące się w jasnogórskich murach, nie jest pierwowzorem. Na skutek licznych walk, jakie miały miejsce w XV wieku, oryginał obrazu bardzo ucierpiał. Twarz Matki Boskiej została przebita mieczem, zaś same dzieło mocno uszkodzone i podzielone na fragmenty. Dlatego właśnie powstała wierna kopia obrazu, namalowana na tej samej desce, która czczona jest do dziś.

Królowa Polski – malunek który jednoczy chrześcijan i patriotów

Symbol kultu religijnego w postaci obrazu Matki Boskiej jest w najwyższy sposób czczony przez wiernych chrześcijan z całego świata, którzy licznie odwiedzają mury Sanktuarium na Jasnej Górze. Dzięki swojej świętości, oraz bogatej historii, malowidło scala społeczność kościelną, ale i polskich patriotów, którzy odnajdują w ikonie niezwykłą przeszłość, wartą uczczenia i zapamiętania. Matka Boska poddana opiece narodu polskiego jest zatem ulubienicą całego społeczeństwa, scalając go mimo częstych różnic.

Comments are closed.