Krzyż św. Benedykta – symbol wiary chrześcijańskiej który uchroni przed pokusami

Czym jest i skąd pochodzi Krzyż św. Benedykta?

Krzyż św. Benedykta stanowi nieodłączny katolicki symbol który związany jest z życiem św. Benedykta z Nursji oraz czasami w których żył. Niektóre źródła podają, że początek jego powstania datuje się na czasy życia jego patrona. Powszechnie uznaje się, że jego właściwości odkryto w wieku XI n.e., kiedy to młody mężczyzna został ukąszony przez jadowitego węża i za pomocą medalionu uleczono jego chorobę na którą wówczas nie było żadnego lekarstwa. Kult św. Benedykta z Nursji został następnie rozpowszechniony przez papieża Leona IX.

Opis medaliku i jego znaczenie

Medalion składa się w dwóch części: awersu oraz rewersu. Na awersie znajduje się postać patrona który w prawej ręce trzyma krzyż a w lewej regułę zakonu do którego należał. Pod nogami św. Benedykta znajduje się mirta oraz kruk. Awers posiada także napis po łacinie: Crus sancti patris Benedicti. Rewers medalika to krzyż a także litery pochodzące z pierwszych liter słów awersu. Krzyż znajdujący się z tyłu rewersu na każdym ramieniu posiada modlitwę o odpędzenie diabła. Właśnie dlatego krzyż św. Benedykta jest używany do dziś jako skuteczny element w walce z siłami nieczystymi podczas wykonywania egzorcyzmów.

Krzyża św. Benedykta używa się także w celu modlitwy w intencji ochrony przed złem oraz zepsuciem. Modlitwa do św. Benedykta pozwala odsunąć od modlącego się oraz jego bliskich wszelkich niebezpieczeństw duchowych. Warto ją odmawiać szczególnie w chwilach pokus oraz załamania wiary.

Comments are closed.